Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob začetku evropskega tedna preprečevanja raka materničnega vratu poudarjamo, da bi bilo tega raka mogoče izkoreniniti. Pri tem igra ključno vlogo cepljenje proti HPV in udeležba v presejalnem programu Zora.
Rak materničnega vratu je četrti najpogostejši rak pri mladih ženskah (25-49 let) v Evropi. V Sloveniji za to vrsto raka vsako leto zboli med 110 in 120 žensk, med 40 in 50 jih umre.
Skoraj 100 odstotkov raka materničnega vratu povzročijo okužbe z nevarnejšimi genotipi humanih papilomavirusov (HPV). Najboljši način za preprečevanje okužb s HPV je cepljenje. Devet-valentno cepivo, ki ga uporabljamo v Sloveniji, nudi zaščito pred okužbami s sedmimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo okoli 90 odstotkov raka materničnega vratu, pa tudi pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročita do 90 odstotkov genitalnih bradavic.
več na linku: https://nijz.si/nalezljive-bolezni/cepljenje/odpravimo-raka-maternicnega-vratu-kljucno-je-cepljenje-proti-hpv/