Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) se pridružuje obeležitvi Svetovnega dneva boja proti raku, ki vsako leto 4. februarja združuje svetovno skupnost v prizadevanjih za ozaveščanje o raku, njegovih vplivih na ljudi po vsem svetu ter spodbujanju globalnih akcij za preprečevanje in zmanjšanje števila smrtnih žrtev zaradi raka. Tema za obdobje 2025–2027, "Združeni v edinstvenosti", poudarja pomen sodelovanja, solidarnosti in individualnega pristopa v boju proti raku.
Tema Svetovnega dneva boja proti raku 2025–2027
Vsako leto ima Svetovni dan boja proti raku specifično temo, ki poudari različne vidike preprečevanja, zdravljenja in podpore bolnikom z rakom. Med leti 2025 do 2027 bo obeleževanje svetovnega dneva boja proti raku potekalo pod geslom »Združeni v edinstvenosti« (United by Unique). Geslo poudarja pomen osredotočenosti na posameznika v skrbi za raka. Kampanja bo raziskovala različne dimenzije osebnih izkušenj z rakom, saj vsak posameznik, bodisi bolnik bodisi skrbnik, doživi svojo pot z rakom na edinstven način. S povezovanjem in sočutjem bo mogoče ustvariti bolj učinkovite in pravične sisteme oskrbe, ki upoštevajo te individualne potrebe ter prispevajo k boljšim zdravstvenim rezultatom. Ta večletna kampanja si prizadeva povečati ozaveščenost, spodbujati preprečevanje in mobilizirati akcijo za zmanjšanje svetovne obremenitve z rakom.
Stanje v Sloveniji
Rak ostaja eden vodilnih javnozdravstvenih izzivov v Sloveniji in po svetu. Po podatkih Registra raka RS vsako leto na novo zboli več kot 15.000 ljudi, skupno pa z rakom živi že več kot 120.000 ljudi. To pomeni, da se skoraj vsak izmed nas sreča z boleznijo – bodisi osebno ali pri bližnjih. Vse to opozarja na nujnost preventivnih ukrepov, zgodnjega odkrivanja in dostopnosti kakovostne obravnave. Letos želimo posebej izpostaviti pomen personalizirane medicine in celostne obravnave bolnikov z rakom, ki temeljita na edinstvenih potrebah vsakega posameznika.
12 priporočil proti raku
Prejemnike vabil iz programov Svit, Dora in Zora spodbujamo, da se udeležujejo preventivnih pregledov v državnih presejalnih programih. Obenem pozivajo k upoštevanju 12 priporočil proti raku – več kot jih posameznik upošteva, manjša je verjetnost, da bo zbolel za rakavim obolenjem. Zdravstvene analize namreč kažejo, da bi lahko preprečili približno polovico vseh primerov raka, če bi upoštevali temeljna priporočila iz Evropskega kodeksa proti raku. Podobno kot okužbo s koronavirusom je tudi rakava obolenja možno učinkovito preprečevati s preprostimi preventivnimi ukrepi.https://nijz.si/nenalezljive-bolezni/svetovni-dan-boja-proti-raku-2025-zdruzeni-v-edinstvenosti/