KAM PO PRIDOBLJENI MOŽGANSKI POŠKODBI?
Ste eden izmed mnogih, ki vas je nepričakovano doletela nesreča ali bolezen in sedaj ta poškodba vpliva na delovanje vaših možganov? Je to doletelo vašega družinskega člana ali prijatelja?
Posledice težke možganske poškodbe spremenijo življenje tako poškodovancu kakor njegovi družini. Po zaključeni medicinski rehabilitaciji se mnogim zgodi, da ne vedo kako naprej, kako naj ponovno vzpostavijo dobro in kvalitetno življenje.
Na tej poti vam lahko pomagamo v Centru Naprej, ki deluje na dveh lokacijah: v Mariboru in Murski Soboti.
PRIDOBLJENE MOŽGANSKE POŠKODBE
Pridobljene možganske poškodbe predstavljajo enega večjih problemov v večini razvitih družb. Nastanejo lahko zaradi travmatske poškodbe (nezgode v prometu, padci, športne poškodbe), poškodbe možganskega tkiva (kapi, možganske operacije ali možganski tumorji) ali virusne infekcije, npr. encefalitis, meningitis. Število oseb s takimi poškodbami raste iz leta v leto. Aktualni statistični podatki kažejo, da npr. travmatske možganske poškodbe iz različnih razlogov prizadenejo približno 0,2 % prebivalstva.
Ljudje z možgansko poškodbo pogosto v procesu akutne in post-akutne rehabilitacije različno uspešno okrevajo. Po zaključeni zdravstveni rehabilitaciji obstaja možnost, da sledi nagel upad, zaradi česar se ujamejo v spiralo depresije, obupa in samomorilnih misli.
CENTER NAPREJ
Naprej, Center za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo Maribor je neprofitna ustanova, ustanovljena z namenom nudenja dolgotrajne rehabilitacije in psihosocialne pomoči osebam s pridobljeno možgansko poškodbo, njihovim svojcem in preventivnemu delovanju v širšem družbenem okolju. S svojim delovanjem je pričel marca 2008 z enoto v Mariboru, leta 2010 pa je bila ustanovljena delovna enota v Murski Soboti.
Center deluje na podlagi koncesije z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter na podlagi pogodbe z ZZZS ter iz drugih virov kot so evropski projekti, donacije in občinska sredstva. Storitev je za vključene uporabnike brezplačna.
Dejavnost izvajajo v specializiranih dnevnih rehabilitacijskih centrih, kjer potekajo programi vsak dan od 7. do 15. ure, uporabnikom pa omogočajo:
Cilj rehabilitacije je doseči najvišjo možno stopnjo samostojnosti oseb s pridobljeno možgansko poškodbo, njihovo aktivno vključevanje v življenjsko okolje, delovno okolje, razbremenitev njihovih družin, pomoč pri vključevanju v skupnost in družbeno življenje - torej nekdaj samoumevne stvari ponovno narediti za vsakdanje.
Direktorica Centra Naprej, Jasna Vešligaj Damiš opozarja, da marsikdo ne ve, da obstaja možnost dolgotrajne rehabilitacije, ki ni časovno omejena. Še zlasti za to ne vedo ljudje, ki niso bili deležni medicinske rehabilitacije v URI Soča. Ljudi, ki po pridobljeni možganski poškodbi ostanejo brez vsakršnih storitev, pa je veliko.
Murskosoboška enota lahko sprejme dvajset uporabnikov, prostih ima še nekaj mest.
Več informacij o Centru Naprej in možnosti za vključitev vanj je mogoče dobiti na telefonski številki 059 123 001 ali po elektronski pošti tajnistvo@center-naprej.si.