Vsako leto 4. februarja se v okviru svetovnega dneva boja proti raku po vsem svetu opozarja na raka ter njegovo preprečevanje, diagnosticiranje in zdravljenje, pri čemer se priznava zavezanost organizacij, skupnosti in posameznikov k zmanjšanju vpliva bolezni na svetovni ravni.
Pandemija bolezni covid-19 je močno prizadela bolnike z rakom zaradi odloženega presejanja, zamud in sprememb zdravljenja. V zvezi s tem predstavlja evropski načrt za boj proti raku priložnost za ublažitev posledic pandemije za oskrbo obolelih in podporo obolelim, saj pomeni še en korak k močni evropski zdravstveni uniji ter varnejši, bolje pripravljeni in odpornejši EU.
Poklicni rak je še vedno ena največjih zdravstvenih težav, s katero se sooča na delovnih mestih po Evropi. V skladu s časovnim načrtom za opuščanje rabe rakotvornih snovi je več kot polovica z delom povezanih smrti v EU povezanih z izpostavljenostjo povzročiteljem raka na delovnem mestu.
Partnerji pobude za časovni načrt so na konferenci v okviru nemškega predsedovanja EU „USTAVIMO raka na delovnem mestu“, ki je potekala novembra 2020, predstavili novo strategijo za obdobje 2020–2024. Cilji strategije vključujejo zagotavljanje pomoči podjetjem in delavcem pri preprečevanju izpostavljenosti rakotvornim snovem pri delu in zmanjševanju njihovih učinkov na delovno silo.
Oglejte si anketo o izpostavljenosti delavcev dejavnikom tveganja za razvoj raka v Evropi
Preberite - povezava do strani NIJZ - informacije